ORTODONCJA

Leczenie ortodontyczne ma na celu korektę nieprawidłowości zębowo-zgryzowo-szkieletowych. Powszechnie ortodoncja kojarzona jest z poprawą estetyki. Prawidłowe ustawienie zębów zapewnia ich korzystny wygląd podczas mowy i uśmiechu, poprawia rysy twarzy, wpływając korzystnie na samoakceptację pacjenta oraz jego odbiór przez otoczenie. Leczenie ortodontyczne zapobiega powstaniu lub eliminuje już istniejące zaburzenia w obrębie narządu żucia. Ortodontyczne rozładowanie stłoczeń zębów eliminuje miejsca retencyjne dla płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, zapobiegając tym samym powstawaniu próchnicy i chorób przyzębia (zwanych popularnie "paradontozą", choć nazwa ta ma dziś znaczenie wyłącznie historyczne) sprzyjających przedwczesnej utracie zębów.

Brytyjskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca, aby każde dziecko zostało przebadane ortodontycznie w wieku lat 7, o ile wcześniej nie zostaną zauważone nieprawidłowości. Leczenie ortodontyczne najkorzystniej jest wdrożyć tuż przed skokiem wzrostowym okresu dojrzewania przypadającym na wiek ok. 8 - 9 lat. Leczenie bardzo nasilonych nieprawidłowości można rozpocząć wcześniej.

Leczenie ortodontyczne powinno być prowadzone według Dwustopniowego Europejskiego Systemu Leczenia.

Pierwszy etap leczenia przypada na okres wzrostu i kształtowania się zgryzu pacjenta. Możliwe jest wtedy wykorzystanie intensywnych zmian wzrostowych do zharmonizowania podstaw kostnych, układu mięśniowego i stawu skroniowo-żuchwowego. Prawidłowe ustawienie podstawy żuchwy do podstawy szczęki niezmiernie korzystnie wpływa na rysy twarzy pacjenta, zwłaszcza w wadach dotylnych i doprzednich. W tym okresie rozbudowuje się łuki zębowe dostarczając tym samym miejsca dla zębów stałych. Ten etap leczenia prowadzony jest przy użyciu aparatów ruchomych wprowadzanych do jamy ustnej samodzielnie przez pacjenta i noszonych zalecaną przez lekarza ilość godzin w ciągu doby.

Drugi etap leczenia przypada na okres zakończenia wzrostu. Możliwe są wtedy tylko przesunięcia samych zębów bez możliwości rozbudowy podstaw kostnych i zmiany ich wzajemnego położenia. W tych przypadkach często potrzebne jest usuwanie zębów stałych w celu dostarczenia miejsca dla innych, nieprawidłowo ustawionych. Ten etap leczenia przeprowadza się z zastosowaniem aparatów stałych, trwale przymocowywanych na okres leczenia do zębów. Aktywny okres leczenia trwa średnio od 1,5 do 2 lat (w trudniejszych przypadkach do 3 lat). Po zdjęciu aparatów stałych następuje okres leczenia retencyjnego, którego zadaniem jest ustabilizowanie zębów w nowym położeniu. Pacjent użytkuje wówczas aparaty retencyjne (płyty retencyjne, retainery) zgłaszając się na kontrole w odstępach średnio 3 - 6 miesięcy przez wymagany okres czasu.

W gabinecie stosujemy najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania z zakresu ortodoncji. Są to m. in.:

Szczególne przypadki leczenia ortodontycznego aparatami stałymi:

APARATY STAŁE
Kosmetyczny i elegancki aparat stały z zamkami wykonanymi z przeźroczystego szafiru
Zamki aparatu wykonane są z czystego, monokrystalicznego szafiru. Ze względu na właściwości szafiru zamki te nie ulegają przebarwieniom oraz są zdecydowanie trwalsze, co daje im znaczną przewagę nad tradycyjnymi zamkami estetycznymi wykonanymi z kompozytu (tzw. zamki plastikowe) lub ceramiki (zamki szklane, mylnie nieraz nazywane porcelanowymi).
Niewidoczny aparat stały klejony do wewnętrznych powierzchni zębów
Aparat stały z zamkami klejonymi do wewnętrzynych powierzchni zębów jest najlepszą propozycją dla osób chcących utrzymać w tajemnicy leczenie aparatem stałym.
Aparat stały z zamkami ze złota
Aparat z zamkami wykonanymi ze złota jest elegancką biżuterią noszoną przez okres leczenia ortodontycznego.
Tradycyjny aparat stały z małymi zamkami
Najczęściej zakładane są małe zamki wykonane z metalu. Ich utrzymanie na zębach jest możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów klejenia, dających dużą siłę wiązania.
Aparat stały z kolorowymi ligaturami na zamkach
Łuk aparatów stałych jest wiązany do zamków tzw. ligaturami. Najczęściej stosowane są ligatury silikonowe. Mogą one być niewidoczne - wykonane z przeźroczystego silikonu lub srebrne - komponujące się z metalowymi zamkami. W celu "rozweselenia" metalowych zamków proponujemy ligatury kolorowe. Są one zmieniane podczas comiesięcznych wizyt. Pacjent może sobie wówczas dobrać kolor zależnie od pory roku, nastroju, korolu sukni na bal noworoczny czy też barw drużyny piłkarskiej, której kibicuje.
Aparat stały z dużymi zamkami
Ten rodzaj aparatów jest obecnie rzadko stosowany.
Wybielanie zębów
Proste zęby to czasami za mało. Kiedy natura obdarzyła Twoje zęby ciemnym odcieniem, proponujemy ich wybielanie.

Zdjęcia zamieszczone na tej stronie zostały dostarczone przez firmę POLORTO

APARATY LINGWALNE INCOGNITO

Rozwój współczesnych aparatów lingwalnych z zamkami klejonymi do podniebiennych, tj. wewnętrzych powierzchni zębów, został podyktowany zapotrzebowniem coraz większej grupy pacjentów ortodonycznych na aparaty umożliwiające przeprowadzenie leczenia ortodotnycznego w sposób możliwie niewidoczny.
1975 roku dr Craven Kurz z Beverly Hills w Kalifornii, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie pacjentów na "niewidoczną ortodoncję", założył pierwszy aparat lingwalny w swojej ekskluzywnej praktyce ortodontycznej dla aktorów, artystów estradowych i innych osób zwracających szczególną uwagę na estetyczny aspekt leczenia ortodontycznego.
Rezultaty leczenia nową metodą były zachęcające i w 1975 roku dr Kurz rozpoczął współpracę z ortodontyczną korporacją ORMCO w celu udoskonalenia kształtu zamków oraz opracowania biomechaniki leczenia po wewnętrznej, wklęsłej stronie łuku zębowego. Ta metoda leczenia rozwijała się dalej w USA. Jednocześnie ortodonci w Europie i Japonii doskonalili metody leczenia aparatami lingwalnymi. Od tamtych czasów minęło ponad 30 lat.
Obecnie technika lingwalna dostarcza pacjentom i lekarzom alternatywnego sposobu leczenia z równie doskonałymi rezultatami, jakie otrzymuje się stosując zewnętrzną technikę aparatów stałych.
Zalety techniki lingwalnej dla pacjenta to przede wszytkim:

    • niewidoczny sposób leczenia ortodontycznego
    • brak wpływu leczenia na zewnętrzną, widoczną powierzchnię zębów
    • czas leczenia taki sam jak w przypadku aparatów zewnętrzych

W Polsce początki leczenia aparatami lingwalnymi datuje się na przełom 2001 i 2002 roku. Wtedy, jako jeden z dwóch gabinetów w kraju zastosowaliśmy technikę lingwalną w leczeniu ortodontycznym Naszych Pacjentów.
Powyższy tekst został oparty o informacje zawarte w artykule z Czasopisma Stomatologicznego z 2004 roku, który jako pierwszy w Polsce dotyczył leczenia apatami lingwalnymi. Autorzy: Beata Rucińska-Grygiel, Lilianna Konopska, Radosław Grygiel.

APARATY RUCHOME
Przykłady aparatów ruchomych
LECZENIE ORTODONTYCZNE PACJENTÓW DOROSŁYCH

Nie ma granicy wieku powyżej której niemożliwe jest podjęcie leczenia ortodontycznego aparatami stałymi. Potrzebna jest tylko odrobina odwagi oraz dostateczna ilość krzywych zębów. Z powodzeniem leczymy pacjentów powyżej 60-tego roku życia.

Wady zgryzu u pacjentów dorosłych mogą być spowodowane nie podjęciem leczenia w wieku młodzieńczym oraz schorzeniami przyzębia potocznie określanymi mianem parodontozy, prowadzącymi do samoistnego przemieszczania się zębów. Prawidłowe ustawienie zębów dzięki przeprowadzeniu leczenia ortodontycznego aparatami stałymi umożliwia długoletnie zachowanie zębów własnych - nawet takich, które uprzednio zakwalifikowano do usunięcia.

Leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych prowadzimy w oparciu o najnowsze pozycje piśmiennictwa amerykańskiego, angielskiego i niemieckiego oraz doniesienia z krajowych i zagranicznych zjazdów, kongresów i kursów.

Osobom pragnącym zachować w tajemnicy swoje leczenie aparatami stałymi proponujemy mało widoczne zamki szafirowe lub 100 % niewidoczne aparaty stałe lingualne (klejone na wewnętrzych powierzchniach zębów).

Poniżej zamieszczamy przykłady kilku pacjentów dorosłych wyleczonych w naszej praktyce.

Przed leczeniem
strona prawa przód strona lewa
Po leczeniu
strona prawa przód strona lewa
 
Przed leczeniem
strona prawa przód strona lewa
Po leczeniu
strona prawa przód strona lewa
 
Przed leczeniem
strona prawa przód strona lewa
Po leczeniu
strona prawa przód strona lewa